Bohatstvo smeruje do SAE: Prílev milionárov

Spojené arabské emiráty (SAE) naďalej vedú medzi svetovými destináciami pre bohatých jednotlivcov. Podľa najnovších predpovedí sa očakáva, že v roku 2025 do krajiny príde viac než 9800 nových milionárov, predovšetkým z Veľkej Británie, Pakistanu, Iránu a Libanonu. Štúdia spoločností Henley & Partners a New World Wealth naznačuje, že príliv bohatých jednotlivcov by mohol do SAE prilákať takmer 63 miliárd dolárov (231 miliárd dirhamov) kapitálu.
Nový rekord v migrácii milionárov by mohol vzniknúť
Stále väčší počet z najbohatších ľudí sveta si vyberá SAE ako svoj nový domov, ktorý ponúka viac než len slnečné počasie a moderné mestské scenérie. V priebehu posledného desaťročia sa miera migrácie milionárov takmer zdvojnásobila: zatiaľ čo v roku 2014 preukázala 98% nárast, do roku 2024 dosiahla nový vrchol. Očakávaný prílev 9800 ľudí do roku 2025 prevýši očakávanú hodnotu pre Spojené štáty o viac než dvetisíc, ktoré držia druhé miesto.
Odhaduje sa, že počet jednotlivcov v SAE s majetkom presahujúcim jeden milión dolárov by mohol narásť na 130 500, zatiaľ čo počet takzvaných 'centi-milionárov' s majetkom nad sto miliónov dolárov by mohol dosiahnuť 325. Očakáva sa tiež, že počet miliardárov v krajine narastie na 28.
Prečo SAE?
Kľúčom k úspechu je premyslená stratégia a konzistentná regulácia. Podľa lídera spoločnosti Henley & Partners, SAE vybudovali jeden z najúspešnejších modelov na prilákanie bohatstva v modernej histórii. Niekoľko faktorov posilňuje ich atraktivitu:
0% daň z príjmu
Svetová infraštruktúra
Politická stabilita
Právne prostredie priaznivé pre podnikanie
Transparentný a podporujúci imigračný systém
Zlatý vízový program (spustený v roku 2019, aktualizovaný v roku 2022)
Tieto faktory poskytujú nielen finančnú slobodu, ale aj kvalitu života, ktorú mnohí vysokopríjmoví jednotlivci hľadajú, či už ide o bezpečnosť rodiny, obchodné príležitosti alebo životný štýl.
Odkiaľ a kam sa bohatí sťahujú?
Najväčší odliv sa očakáva z Veľkej Británie, kde by v roku 2025 mohlo krajinu opustiť asi 16 500 milionárov — dvojnásobok čistého úbytku Číny, ktorá roky viedla zoznam s 7800. Exod je poháňaný nielen zvýšením daní, ale aj hlbšími systémovými problémami: mnohí bohatí ľudia cítia, že väčšiu slobodu, stabilitu a príležitosti môžu nájsť inde.
Podobný trend pozorujeme aj v ďalších členských štátoch Európskej únie: vo Francúzsku, Španielsku a Nemecku sa tiež po prvýkrát prejavuje negatívna migračná bilancia pre bohatých. Mnoho z najbohatších ľudí sveta si vyberá miesta ako Monako, Malta alebo SAE — krajiny ponúkajúce nielen priaznivé daňové prostredie, ale aj vysokú kvalitu života.
Medzi obľúbené nové rezidencie patria Dubaj, Florida, Miláno, Lisabon, grécke pobrežie, ako aj švajčiarske mestá ako Zug a Lugano.
Čo to znamená pre budúcnosť Dubaja a SAE?
SAE už nie sú len regionálnym finančným centrom, ale plnia úlohu globálneho centra spravovania bohatstva. Prílev bohatých jednotlivcov neprináša len priame investície, ale aj nové obchodné príležitosti, pracovné miesta a silnejšiu ekonomickú základňu.
Zlatý vízový systém ďalej posilnil pozíciu krajiny, ponúkajúc dobre štruktúrovanú možnosť pre dlhodobé usídlenie a investovanie.
V nadchádzajúcich rokoch sa očakáva, že SAE a najmä Dubaj budú zvyšovať svoj význam v oblasti globálneho prilákania bohatstva — pričom budú udržiavať politickú stabilitu, otvorenosť a ekonomickú odolnosť.
(Zdroj článku: Štúdia Henley & Partners.)
Ak na tejto stránke nájdete chybu, prosím dajte nám vedieť e-mailom.