Druhý pas bez budúcnosti pre SAE expatov?

Druhý pas do neznáma? Nejasná budúcnosť pre expatov v SAE
Ako Spojené štáty a Európska únia sprísňujú regulácie pre programy občianstva za investíciu, tisíce obyvateľov SAE, ktorí získali svoje druhé pasy z Karibiku alebo iných krajín, teraz čelia vážnej neistote.
Čo sa stalo?
V posledných rokoch sa programy občianstva za investíciu stali čoraz populárnejšími, najmä v krajinách ako Dominika, Saint Kitts a Nevis, Saint Lucia, Grenada, Kambodža alebo Egypt. Tieto programy ponúkali bezvízové cestovanie do viac ako 140 krajín, daňové výhody a osobnú bezpečnosť, čo priťahovalo mnohých. Poplatky sa rôznili podľa krajiny, ale všeobecne sa pohybovali od 115 000 do 330 000 dolárov za takýto pas.
Avšak do 13. augusta 2025 musia krajiny, ktoré tieto programy prevádzkujú, spĺňať prísne podmienky pre zdieľanie a overovanie dát, inak riskujú zákaz víz, aspoň zo strany Spojených štátov. Medzitým Európska únia uvažuje o pozastavení bezvízového schengenského režimu pre niektoré krajiny.
Prečo je to dôležité pre obyvateľov SAE?
Téměř 90 percent populácie SAE tvoria cudzinci a druhé občianstvo ponúkalo únikovú cestu z obmedzených možností cestovania, najmä pre tých z Južnej Ázie alebo Stredného východu. Mnohí predali svoje majetky alebo investovali svoje celé úspory do týchto programov, veriac, že to zabezpečí mobilitu a dlhodobú budúcnosť ich rodiny. Odhaduje sa, že v posledných rokoch bolo z regiónu podaných aspoň 10 000 takýchto žiadostí, čo potenciálne ovplyvňuje až 30 000 ľudí.
Situácia je obzvlášť náročná pre indických expatriotov, ktorí sa vzdali svojich indických pasov za druhé občianstvo, pretože India neumožňuje dvojité občianstvo.
Ekonomické a sociálne dôsledky
Karibské krajiny, najmä Saint Kitts a Nevis a Dominika, sú vo veľkej miere závislé na príjmoch z týchto programov na rozvoj škôl, nemocníc a infraštruktúry. Potenciálny zákaz víz zo strany USA alebo Európy by mohol mať katastrofálne následky pre tieto krajiny, pričom mnohí obyvatelia ani nechápu, prečo sa to deje.
Obavy Spojených štátov a EÚ nie sú neopodstatnené. Správa EÚ z roku 2023 odhalila, že päť karibských štátov v posledných rokoch vydalo viac ako 88 000 pasov, pričom úroveň overovania pozadia často zostávala nízka. To predstavuje bezpečnostné riziká a podkopáva dôveru v celý systém.
Zodpovednosť agentúr
Niekoľko poradenských firiem pôsobiacich v SAE aktívne propagovalo tieto programy ako „rýchlu, bezpečnú a prospešnú“ investíciu. Teraz však čelia dôsledkom, keďže sa zvyšuje nespokojnosť klientov a regulácie sa sprísňujú.
Cesta do budúcnosti: dôveryhodné alternatívy
V súčasnej situácii sa viac jednotlivcov obracia na bezpečnejšie riešenia, ako je 10-ročné Zlaté vízum SAE. Tento program poskytuje stabilné zázemie a dlhodobé možnosti pobytu so správnym overovaním a certifikačným systémom. Rovnakým spôsobom rastie záujem o imigračné systémy založené na bodoch, ktoré ponúkajú krajiny ako Kanada, Austrália alebo Nový Zéland.
Ako by mohla vyzerať budúcnosť?
Experti naznačujú, že problém nespočíva v koncepte investovania do občianstva, ale v jeho doterajšej praxi. Transparentnosť, prísnejšie overovanie pozadia a komunálna integrácia by mohli byť kľúčovými hodnotami, na základe ktorých by sa budúce programy mali posudzovať. Bezvízové cestovanie nie je právo, ale znak medzinárodnej dôvery, a táto dôvera by mohla byť pre mnohé programy občianstva za investíciu stratená.
Regulačné prostredie sa dramaticky mení a postihnutí potrebujú preplánovať svoje stratégie čo najskôr. Prechod môže byť bolestivý, ale z dlhodobého hľadiska budú udržateľnejšie a spoľahlivejšie systémy výhodnejšie pre jednotlivcov a hostiteľské krajiny rovnako.
(Zdroj článku: Občianstvo za investíciu (CBI) podľa občianstva.)
Ak na tejto stránke nájdete chybu, prosím dajte nám vedieť e-mailom.