Dubaj bude bezhotovostný do roku 2026

Dubaj smeruje k bezhotovostnej budúcnosti: Plná digitalizácia do roku 2026
Dubaj sa zaviazal stať sa do roku 2026 kompletne bezhotovostným, čím posunie digitálnu ekonomiku a finančnú inklúziu v spoločnosti na novú úroveň. Ambicióznym cieľom je vykonávať najmenej 90 % transakcií bezhotovostným spôsobom, pričom sa zabezpečí, že nikto nebude vynechaný, vrátane fyzických pracovníkov, turistov a malých podnikov.
Pozadie: Stratégia bezhotovostného Dubaja a ekonomický cieľ D33
Iniciatíva je implementovaná v rámci Stratégie bezhotovostného Dubaja a úzko sa zhoduje s cieľmi Dubajskej ekonomickej agendy 2033 (D33). Očakáva sa, že digitalizačné úsilie generuje ročne viac ako 8 miliárd dirhamov hospodárskeho rastu prostredníctvom aplikácie riešení FinTech. Na Dubajskom FinTech summite zástupca finančného úradu uviedol, že už bolo uzavretých 35 úspešných partnerstiev s hráčmi z verejného a súkromného sektora na zavedenie riešení digitálnych platieb.
Fyzickí pracovníci: Dôvera, vzdelanie a finančný prístup
Primárnou cieľovou skupinou tejto iniciatívy sú fyzickí pracovníci, ktorí zvyčajne používajú hotovosť. Najväčšou výzvou je ich nedostatok dôvery, nízka digitálna finančná gramotnosť a transakčné náklady. Prekvapujúco, väčšina týchto pracovníkov vlastní jeden alebo dva smartfóny, čo otvára cestu digitálnym riešeniam.
Finančný úrad má v úmysle poskytnúť im digitálnu peňaženku, prostredníctvom ktorej môžu prevádzať svoje platy, posielať zahraničné remitencie a motivovať ich k prechodu prostredníctvom rôznych motivačných programov, ako sú virtuálne účty, malé pôžičky a vernostné body.
Turisti: Integrácia globálnych platobných systémov
V roku 2024 odvádzala Dubajská GDP 12 % z cestovného ruchu. Analýzy naznačujú, že ročne sa medzi turistami uskutočňuje hotovostný obrat v hodnote 30–35 miliárd dirhamov. Cieľom je, aby turisti mali prístup k digitálnym platobným riešeniam, vrátane medzinárodných platforiem ako Alipay, RuPay a WeChat Pay.
SMEs: Nižšie náklady, väčšia dôvera
Malé podniky sa stále držia hotovosti hlavne kvôli vysokým nákladom na terminály a nedôvere v digitálne platby. Finančný úrad plánuje toto zmeniť ponúknutím konkurenčných balíčkov obchodných poplatkov a poskytovaním bezplatných QR kódov, softových POS alebo bezkontaktných platobných riešení na podporu prechodu.
Medzinárodné zdieľanie vedomostí a investície do FinTech
Vo februári 2025 navštívila finančná delegácia Dubaja Londýn, aby sa dozvedela o najnovších platobných technológiách, čím ďalej propagovala vlastnú stratégiu bezhotovostného Dubaja. FinTech spoločnosti pôsobiace v DIFC už získali viac ako 4 miliardy dolárov v investíciách a očakáva sa, že sektor v regióne Stredného východu a severnej Afriky dosiahne do roku 2030 veľkosť trhu 2,6 miliardy dolárov.
Zhrnutie
Cieľ Dubaja nie je len technologická evolúcia, ale aj rozšírenie finančného začlenenia na všetky sociálne vrstvy. Zavedenie bezhotovostnej ekonomiky hrá kľúčovú úlohu v ekonomickej vízii mesta, kde digitálne platby nebudú privilégiom, ale základnou očakávaním. V nasledujúcich rokoch môžeme byť svedkami pozoruhodnej premeny smerom k inteligentnejšiemu, rýchlejšiemu a transparentnejšiemu finančnému systému.
(Zdroj článku: tlačová správa z Dubajského FinTech summitu.)
Ak na tejto stránke nájdete chybu, prosím dajte nám vedieť e-mailom.