Teplotný rekord 50.4°C prekonaný v SAE

Spojené arabské emiráty zaznamenali v máji nový teplotný rekord, keď Národné centrum pre meteorológiu (NCM) zaznamenalo teplotu 50,4 °C v oblasti Al Shawamekh, Abu Dhabi. Táto hodnota je najvyššou, akú kedy krajina v tomto mesiaci zaznamenala od začiatku zberu dát v roku 2003. Predchádzajúci rekord bol 50,2 °C, dosiahnutý v máji 2009.
Prečo je táto horúčava taká výnimočná?
SAE sú už známe svojou intenzívnou horúčavou počas letných mesiacov, ale tento rok je výnimočný, pretože teplotné rekordy boli prekonané ešte pred oficiálnym začiatkom leta. Napríklad minulý apríl zaznamenal najteplejší apríl v zázname, s priemerným denným maximom 42,6 °C, čo prekonáva priemer 42,2 °C zaznamenaný v roku 2017.
Účinky klimatických zmien sú celosvetovo pociťované intenzívnejšie a SAE nie sú výnimkou. Predčasné tepelné vlny nielenže komplikujú každodenný život, ale tiež kladú výzvy na infraštruktúru, energetické zásoby a zdravotnícke systémy.
Ako si obyvatelia poradia?
Národné centrum pre meteorológiu vydalo varovania pre obyvateľstvo, aby znížilo riziká spojené s touto vlnou horúčav. Odporúčania zahŕňajú:
Vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu počas najteplejších hodín;
Piť veľa tekutín na zamedzenie dehydratácie;
Nosiť ľahké, svetlé a priedušné oblečenie;
Používať opaľovací krém pri pobyte vonku.
Aké dopady môžeme očakávať?
Horúčava ovplyvňuje dopravu, pracoviská, najmä pre vonkajších pracovníkov, a poľnohospodársky sektor. Mestské tepelné ostrovy situáciu zhoršujú, čo robí husté časti Dubaja a Abu Dhabi ešte teplejšími. Dopyt po energii prudko rastie, pretože obyvatelia a firmy zvyšujú používanie klimatizácie na chladenie vnútorných priestorov.
Čo nás čaká v lete?
S už prekročenými teplotami 50 °C v máji, experti naznačujú, že počas leta môžu nastať ešte extrémnejšie hodnoty. To znamená, že autority a obyvatelia sa musia pripraviť na extrémne podmienky a adaptovať sa na nové výzvy. Energetická efektívnosť, rozvoj chladenia systémov, a tieňovanie verejných priestorov budú hrať kľúčové úlohy v tom, ako krajina zvládne rastúci tepelný stres.
(Zdroj článku je vyhlásenie Národného centra pre meteorológiu (NCM).)
Ak na tejto stránke nájdete chybu, prosím dajte nám vedieť e-mailom.