Jesenná rovnodennosť: Čo prináša táto udalosť?

Kozmická udalosť signalizuje začiatok jesennej astronomickej sezóny... V Spojených arabských emirátoch sa očakáva jesenná (alebo septembrová) rovnodennosť v pondelok 23. septembra.
Čo je jesenná rovnodennosť? Každý rok sú dve rovnodennosti, jedna v marci - to je jarná rovnodennosť - a jedna na jeseň. Slovo 'rovnodennosť' znamená 'rovnaká noc', pretože je to bod na obehu Zeme okolo Slnka, kedy deň a noc sú približne rovnaké dĺžky (asi 12 hodín každý).
Tieto rovnodennosti sa vyskytujú v ten istý deň na severnej i južnej pologuli, ale keď severná pologuľa oslavuje jarnú rovnodennosť, južná pologuľa pozoruje jesennú rovnodennosť.
Prečo je to pre mňa dôležité? Jesenná rovnodennosť označuje začiatok astronomickej jesene, ktorá je určitým druhom nebeského míľniku, ktorý signalizuje príchod chladnejšieho počasia. Samozrejme, regionálne poveternostné schémy, ako je ázijská monzúnová sezóna, znamenajú, že pravdepodobne ešte môžeme očakávať vysokú vlhkosť.
Prečo sa rovnodennosti dejú? Tu sa to stáva trochu zložitejší...
Všetko je to spojené so sklonom osi Zeme, ktorý v súčasnosti (aj keď sa mení v rámci 40 000-ročného spektra) sedí pod uhlom 23,5 º vzhľadom na jej obeh okolo Slnka.
Počas rokov sa ohnisko Slnka, známe ako subsolárny bod, pohybuje pozdĺž severojužnej osi Zeme, vrcholí pri júnovom slnovratu a dosahuje najnižší bod pri decembrovom slnovrate.
Rovnodennosti nastávajú, keď je deklinácia Slnka 0º. To znamená, že Slnko je v poludnie priamo nad rovníkom Zeme a os Zeme nie je sklopená ani smerom k, ani od Slnka. Na týchto miestach veľká časť planéty zažíva približne rovnaké denné svetelné hodiny.
Stáva sa to vtedy istý deň každý rok? Zaujímavý fakt: Presný čas rovnodenností sa mierne mení, aj keď takmer vždy sa vyskytujú medzi 22. a 24. septembrom. Táto zmena je spôsobená tým, že naše kalendáre nedokážu presne zachytiť, ako dlho trvá Zemi oblet okolo Slnka (365,24 dní). Preto máme priestupné roky.